بریتانیا، آمریکا و استرالیا از امضای یک توافقنامه ویژه برای به اشتراک گذاشتن فناوری های پیشرفته دفاعی خبر داده اند. برخی از تحلیلگران این اقدام را حرکتی برای محدود کردن چین نامیده اند.

به گزارش عصر ایران، پیمان جدید امنیتی استرالیا با آمریکا و بریتانیا می‌تواند روابط استرالیا با چین را بدتر کند.

این شراکت به استرالیا امکان می دهد برای اولین بار زیردریایی هایی با نیروی محرکه هسته ای بسازد و شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری نیز خواهد شد.

 

این سه کشور نگران رشد قدرت و حضور نظامی چین در منطقه اقیانوس هند و آرام هستند.

بی بی سی نوشت: در نتیجه این توافق، استرالیا معامله‌ برای ساختن زیردریایی‌های را که فرانسه طراحی کرده، کنار می‌گذارد. فرانسه واکنشی شدید به این تصمیم نشان داده است.

"ژان ایو لو دریان" وزیر خارجه فرانسه، گفته این اقدامی "بی‌رحمانه" و "خنجری از پشت" بوده است.

فرانسه در سال ۲۰۱۶ برنده یک قرارداد ۵۰ میلیارد دلاری (دلار استرالیا) برای ساخت ۱۲ زیردریایی برای نیروی دریایی استرالیا شده بود که بزرگترین قرارداد دفاعی استرالیا بود.

با این حال این پروژه با تاخیر مواجه بود، عمدتا به این دلیل که کانبرا شرط گذاشته بود بسیاری از قطعات از منابع استرالیایی تامین شود.

رویترز با اشاره به تهدیدهای اقتصادی این قرارداد برای استرالیا و چین نوشت: برخی از کارشناسان می گویند اشتهای سیری ناپذیر چین برای تهیه منابع می‌تواند واکنش‌های تنبیهی او را محدود کند.

"مایکل سالیون" مدرس روابط بین الملل در دانشگاه "فلیندرز" استرالیا در باره این همکاری امنیتی گفت: این پیمان دفاعی که به استرالیا امکان می دهد برای اولین بار زیردریایی هایی با نیروی محرکه هسته ای بسازد که یک تهدید برای پکن محسوب می‌شود.

پکن سابقه درگیری طولانی مدت تجاری با کانبرا را در کارنامه خود دارد.

جلسه مجازی سران آمریکا، استرالیا و بریتانیا در مورد توافقنامه دفاعی با استرالیا/ عکس: کاخ سفید

پیمان دفاعی استرالیا، آمریکا و بریتانیا/ تهدیدکننده تجارت چین

سالیوان افزود: چین به گسترش همکاری های دفاعی استرالیا با آمریکا و بریتانیا به عنوان تهدید نظامی رو به رشد علیه منافع خود می‌نگرد.

چین در سال های اخیر تعرفه‌های سنگین و محدودیت‌های را بر صادرات محصولات گوشت گاو، جو و شراب استرالیا وضع کرده و واردات زغال سنگ از استرالیا را کاملا ممنوع کرده تا نارضایتی خود از سیاست های خارجی کانبرا را ابراز کند.

با این حال چین موفقیت چندانی در این مسیر کسب نکرده است.

تنش روابط چین و استرالیا حجم بزرگی از تجارت را در معرض خطر قرار می‌دهد. استرالیا در 12 ماه منتهی به جولای (تیر)127 میلیارد دلار (173 میلیارد دلار استرالیا) از منابع اصلی خود را به چین صادر کرده است. بیشتر صادرات استرالیا به چین را مواد اولیه تشکیل می‌‌دهد. این میزان بیش از 35 درصد کل صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد.

استرالیا در همین زمان 87 میلیارد دلار استرالیا از چین کالا و محصول خریده است.

تا کنون بیشترین درآمد صادراتی استرالیا سنگ آهن بوده است. تقاضای چین برای فولاد قیمت این ماده را در ماه می (خرداد) به بالاترین میزان خود رسانده است. صاردات سنگ‌های معدنی فلزی استرالیای در ماه جولای (تیر) به 19 میلیارد دلار استرالیا رسید و بیش از 40 درصد کل درآمد این کشور را تشکیل داد.

یک قطار باربری برای انتقال سنگ معدن در ناحیه "پیل بارا" استرالیا/ عکس: رویترز

پیمان نظامی استرالیا، آمریکا و بریتانیا/ تهدید تجارت چین

 

چین در ماه‌های اخیر با محدود کردن تولید فولاد و هشدار در مورد کنترل سفت و سخت بر انتشار دهنده‌های اصلی کربن، بخشی از وضعیت را تغییر داده و باعث کاهش 45 درصدی قیمت سنگ آهن (نسبت به بالاترین قیمت آن) شده است.

"شین الیور" اقتصاددان در این باره گفت: توقف وارات سنگ آهن از سوی چین برای استرالیا فاجعه بار خواهد بود اما چین نیز باید بخش بزرگی از اقتصاد خود را ببندد.

وی افزود: استرالیا در ماه های قبل  توانسته بازارهای جدیدی برای صادرات خود بیابد. او گفت: در حالیکه تنش با چین یک تهدید است تاثیر ان تاکنون واقعا شدید نبوده است.