آیا آواکسهای KJ-۶۰۰ چین «اف-۲۲» را ردیابی می‌کنند؟

یکشنبه 23 شهریور 1399 06:45 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 
http://s15.picofile.com/file/8408096476/KJ_600c.jpg
چین در حالی در روزهای گذشته از ساخت آواکسهای جدید خود خبر داد که اعلام کرده آنها قادر به شناسایی جنگنده های نسل پنجم آمریکا از جمله «اف-۲۲ » و  حتی «اف-۳۵ » هستند.

هفته نامه «نشنال اینترست» به نقل از وبگاه یوراسیا نوشت، آواکس KJ-۶۰۰ اوائل ماه جاری میلادی  رویت شد و قادر است تواناییهای ناوهای هواپیمابر ارتش چین را افزایش دهد.«لی جی» کارشناس نظامی  چین گفته است که این آواکسهای جدید حتی میتوانند جنگنده های رادار گریز ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا را شناسایی کنند. این در حالی است که برخی اخبار حکایت از آن دارد ردارهای چینی هم اینکنمیز اف -۲۲ های آمریکا را رهگیری میکنند.

نشنال اینترست در بخشی دیگر نوشت، در حالی که این ادعا تایید نشده، اما باید توجه داشت  که پنهان کاری هواپیما را حتی برای رادار نیز نامرئی نمی کند ، بلکه هدف این فناوری پنهانکاری تاخیر در شناسایی و ردیابی است. بنابراین این احتمال وجود دارد که رادارهای چین بتواند اف-۲۲ رپتور ردیابی کنند.

این نشریه در خاتمه از گزارشهای اخیر در مورد ردیابی جنگنده های اف-۳۵ آمریکا از سوی سامانه های راداری  ایران خبر داد.

رسانه‌های چینی چندی قبل از استقرار نسخه تازه هواپیماهای آواکس چین در جنوب این کشور جهت محافظت از قلمروی هوایی و دریایی چین برابر تهدیدهای محتمل آمریکا در منطقه خبر دادند. این آواکس‌ها در پایگاه دریایی ارتش چین در جنوب این کشور مستقر شده‌اند. به گفته  تحلیلگران، در بحبوحه اقدامات تحریک کننده آمریکا در دریای چین جنوبی از جمله پروازهای جاسوسی، آواکس‌های جدید این امکان را به ارتش چین می‌دهند تا با افزایش دامنه ماموریت و قابلیت‌ها از قلمروی هوایی و دریایی این کشور محافظت کنند.


آخرین ویرایش: یکشنبه 23 شهریور 1399 06:56 ق.ظ

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic