بررسی توان نظامی روسیه

جمعه 14 شهریور 1399 08:21 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 

مقدمه

در سال 1939 با حمله آلمان به لهستان و اشغال آن رسما اروپا وارد جنگی شد که تمام دنیا را به آتش کشید. آلمانها با هزاران تانک و توپ و هواپیما قدرت اول قدرت اول جهان بودند ( به طور مثال آلمان 2500 هواپیمای جنگی داشت حال آنکه انگلیس تنها 600 هواپیمای داشت!) و به سرعت توانستند 12 پایتخت اروپایی را فتح کنند. ولی در دسامبر 1941 برای اولین بار با مشکلی بسیار جدی روبرو شدند : مسکو. در این زمان بود که آلمانها دریافتند که هرگز نباید به شوروی حمله میکردند! ارتش شکست ناپذیرآلمان پشت دروازه های مسکو متوقف گشت و حتی نتوانست شهر استالینگراد را بصورت کامل تصرف کند! آری ، واقعیت این است که اگر شوروی وارد جنگ نمیشد ، پیروز بلامنازع جنگ جهانی دوم آلمانها بودند. روسها نه تنها برای خود بلکه برای غرب جنگیدند چرا که نبردهای بسیار وحشتناک شرق نیمی از توان آلمان را از بین برد و این کشور را در سراشیبی شکست انداخت. بی شک نبردهای بزرگ شرق ، بزرگترین نبردهای تاریخ بشریت هستند که آمار و ارقام آنها غیر قابل باور است! تنها برای اینکه از گستردگی این نبردها آگاه شوید به اینها توجه کنید : در نبردهای مسکو در دسامبر 1941 ، 4 میلییون سرباز و 10 هزار تانک – در نبردهای استالینگراد 3 میلیون سرباز و چندین ده هزار توپ و تانک – و در نبرد کورسک (بزرگترین نبرد تانک در تاریخ) 3.5 میلیون سرباز و 20 هزار تانک شرکت داشتند!!!!!!! متوقف گشتن آلمان در شرق آنچنان مهم بود که چرچیل در خاطرات روزانه خود مینویسد : " اکنون مطمئنیم که جنگ را برده ایم ، حتی اگر سالها طول بکشد و روزهای سختی را بگذرانیم." نبردهای شرق آنچنان توان نظامی آلمان را تضعیف کرد که متفقین از پیاده شدن در نرماندی (ژوئن 1944) تا فتح برلین (می 1945) تنها 11 ماه تلاش کردند! روسها در پایان جنگ دارای بزرگترین ارتش کل تاریخ بوند (15 میلیون سرباز و صدها هزار توپ و تانک و هواپیما) و بعد از آنها آمریکا با 12 میلیون سرباز و صدها هزار تانک و هواپیما ، این در حالی بود که ارتشهای انگلیسی و فرانسوی از کمتر یک چهارم توان آنها برخوردار بودند و دیگر توان درگیریهای نظامی را نداشتند! ولی روسها اینطور نبودند و تازه آماده شده بودند تا تمام دنیا را یکجا ببلعند! این کشور (شوروی) طی 45 سال بعد از جنگ به کابوسی بسیار ترسناک برای غرب تبدیل شدند و هر آن که اراده میکردند میتوانستند کل زمین را تصاحب کنند! در طول این سالها ارتشهای آمریکا ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان و ایتالیا همواره بیم از هجوم سراسری روسها داشتند که باعث شروع جنگ جهانی سوم و نابودی بشریت میشد!

حال بهتر است به توان نظامی شوروی و آمریکا نگاهی بیاندازیم :

 

چنانچه مشاهده میشود توان نظامی شوروی بسیار برتر از آمریکا بوده و این کشور هر لحظه که اراده میکرد میتوانست به سرعت تمام اروپا ، خاورمیانه ، خاور دور و ... را فتح کند! شوروی تنها به دلیل بی توجهی به انسان از هم پاشید و بس. وگرنه هیچ کشوری توان شکست دادن شوروی را نداشت! حال به بررسی توان نظامی شوروی و روسیه کنونی بپردازیم :

روسها هم اکنون دارای تقریبا یک میلیون سرباز و 20 میلیون نیروی ذخیره هستند که 2.5 میلیون نفرشان آموزش دیده و آماده احضار هستند. در واقع روسیه هم اکنون تنها به دلیل مشکلات اقتصادی از نگهداری یک ارتش 3.5 میلیون نفری خودداری میکند وگرنه روسیه 15 سال قبل با 5 میلیون سرباز ارتش اول جهان بود.

 

الف- سیستمهای اخطار دهنده و جاسوسی :

روسیه درای بهترین سیستمهای پیش اخطار و جاسوسی میباشد که به آن این امکان را میدهد که از هزاران کیلومتری هرگونه تحرکی را زیر نظر داشته باشد و در صورت احساس خطر سیستمهای دفاعی را علیه آن فعال سازد. مشابه این سیستم را تنها آمریکا در اختیار دارد. میتوان گفت که غافلگیری روسیه غیرممکن است!

 Most Powerful Military Ranking - Business Insider

ب- نیروی استراتژیک :

150 هزار سرباز ، درجه دار و افسر روسی تنها مسؤول واحدهای استراتژیک روسیه هستند که متشکل از بخشهای زمینی ، هوایی و دریایی هست.

1- نیروهای استراتژیک زمینی :

جدول زیر تعداد موشکهای قاره پیمای اتمی آماده شلیک روسیه را نشان میدهد که هیچ پدافندی در برابرشان کارایی ندارد :

 

به طور مثال موشک SS-18 دارای برد 16 هزار کیلومتر و قدرت تخریب (دایره ای فرضی به قطر) 48 کیلومتر میباشد! علاوه بر موشکهای فوق روسها دارای هزاران موشک بالستیک کوتاه برد ، میانبرد ، دوربرد و هزاران موشک کروز و تاکتیکی دیگر هستند.

2- نیروهای استراتژیک هوایی و دریایی : روسها دارای 12 زیردریایی دارای موشک قاره پیما ، 7 زیردریایی دارای موشک کروز و 15 زیردریایی اتمی هجومی در اختیار دارند. به اضافه دارای 5 زیردریایی اتمی دیگر میباشند. روسها صدها موشک بالستیک دریایی (SLBM) و هزاران موشک کروز دریایی و هوایی در اختیار دارند. به اضافه تقریبا 3000 کلاهک هسته ای که میتوانند کره زمین را دهها بار از بین ببرند!

 

ج- نیروی پدافند ضدهوایی و ضدموشکی :

جدول زیر تعداد لانچرهای موشکهای زمین به هوای روسیه را نشان میدهد. که عبور از چنین پدافندی غیرممکن است! علاوه بر موشکهای فوق روسها دارای هزاران موشک دوش پرتاب و توپ ضدهوایی سبک ، نیمه سنگین و سنگین هستند که میتوانند آسمان را برای هواپیماهای مهاجم کاملا نا امن سازند.

 

 

د- نیروی زمینی :

نیروی زمینی روسیه دارای 350 هزار پرسنل میباشد که میتواند این تعداد را به سرعت تا 10 برابر افزایش دهد!

1- نیروهای زرهی:

هنوز هم روسیه غول زرهی جهان میباشد که آمار تانکها و زرهپوشهای روسیه به صورت زیر است :

تانکها

 

زرهپوشها

 

2- واحدهای توپخانه :

روسها از گذشته به توپ علاقه زیادی داشتند به طوری که بعد از پیاده نظام ، توپخانه بیشترین ارزش را در روسیه دارد! و یکی از دلایل شکستهای ایران زمان قاجار از روسیه همین استفاده آنها از توپ بود. روسیه هم اکنون دارای 4705 توپ خودکششی و 10065 قبضه توپ غیر خودکششی به اضافه 2606 توپ موشکی (MRL) میباشد. علاوه بر اینها روسیه بیش از 10 هزار توپ ذخیره دارد.

 

ه- نیروی دریایی :

نیروی دریایی روسیه دومین نیروی دریایی جهان میباشد که 170 هزار نفر نیرو دارد. این نیرو از 93 زیردریایی مختلف ، یک ناو هواپیمابر ، 5 رزمناو ، 17 ناوشکن ، 15 ناو محافظ ، 55 کشتی گشت ساحلی ، 95 کشتی گشت نزدیک ساحلی ، 10 کشتی آبی- خاکی و ... میباشد.

 

و- هوانیروز :

هوانیروز روسیه هم بعد از آمریکا دومین هوانیروز جهان میباشد. این نیرو دارای حداقل 850 فروند هلیکوپتر هجومی از انواع میل-24و28 و کاموف-50 به اضافه بیش از هزار فروند هلیکوپتر ترابری میباشد.

 Russian Air Force Day - Sputnik International

ز- نیروی هوایی :

این نیرو دارای 185 هزار نفر نیرو و در حدود 5000 هواپیمای جنگی میباشد. که تقریبا در سطح نیروی هوایی آمریکاست. جدول زیر نوع و تعداد هواپیماهای عملیاتی روسیه را در زمان حال و گذشته نشان میدهد :

 

 

حال بعد از این معرفی باید به یک سوال مهم پاسخ گفت که : آیا روسها مجددا قدرت از دست رفته خود را بدست خواهند آورد؟ در پاسخ باید گفت آری! برای اثبات آن باید اشاره ای به گذشته کرد : در سال 1917 روسها آنقدر ضعیف شده بودند که قسمتهای زیادی از روسیه بدست بیگانگان اشغال شد ولی چند سال بعد با اقتدار کامل آنها را بیروند کردند و مجددا قدرت از دست رفته را باز یافتند آن هم قویتر از قبل! یا در سال 1938 استالین آنقدر فرماندهان ارتش را کشت که شوروی عملا به غولی نابینا تبدیل شد و در 1940 حتی نتوانست حریف فنلاند 4 میلیون نفری شود! و در 1941 و 1942 نیمی از توان خود را به دلیل حملات غافلگیرانه آلمانها از دست داد! ولی در 1943 با دو نبرد عظیم استالینگراد و کورسک ، آنچنان ضربه مهلکی به دشمن وارد آوردند که آلمان کاملا در سراشیبی شکست افتاد! و در 1945 یعنی تنها در عرض چند سال مبدل به بزرگترین ماشین جنگی کل تاریخ شدند! یا هنوز هم که هست ، خاطره شکست بسیار سنگین روسها از ناپلئون (در زمان الکساندر در استرلیتز) از یاد نرفته است؟! ولی همان روسها در عرض تنها چهار سال بعد بزرگترین ارتش تاریخ (گراند آرمی ناپلئون) را به کلی در هم کوبیده و از بین بردند! و یا ماجرای شارل کبیر پادشاه ماجراجوی سوئدی که روسها را 12 بار شکست داد ولی پطر کبیر تنها با یک پیروزی برای همیشه او را از بین برد! و ...

با توجه به مثالهای بالا مشاهده میشود که روسها در طول تاریخ دهها بار تضعیف شده اند ولی هر بار قویتر از قبل وارد میدان شده اند! هم اکنون آمریکا و اروپا به سرعت در حال پیشروی به سوی روسیه هستند و به اعتراض آنها اهمیتی نمیدهند! ولی ، آیا کفه ترازو به نفع روسها بر نخواهد گشت؟ یک روسیه قوی میتواند به سرعت سرزمینهای از دست رفته را بدست آورد و مجددا تبدیل به کابوس 15 سال قبل شود! آیا وضع همیشه به همین منوال خواهد بود؟ گفته الکساندر هیگ دبیر کل اسبق ناتو را نباید از یاد برد : " ناتو را نگاه دارید ، روسیه آتش زیر خاکستر است."Ukraine vs Russia: who will win? INFOGRAPHICS


آخرین ویرایش: جمعه 14 شهریور 1399 08:35 ق.ظ

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic