موشك بالستیك "قیام"

شنبه 18 مرداد 1399 08:29 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 

موشك بالستیك "قیام" به علت عدم وجود بالك، ایران را در زمره كشورهای پیشرفته در صنایع نظامی قرار داده است؛ برد قیام 800 کیلومتر بوده و کلاهکی به وزن 746 کیلوگرم را حمل میکند در حالیکه موشک شهاب 2 با کلاهک 750 کیلوگرمی 500 کیلومتر برد دارد.

موشک "قیام-1" اولین موشک بالستیک بدون بالك ساخت ایران است که در سال 1390 با موفقیت کامل آزمایش و به هدف از پیش تعیین شده اصابت کرد.
"قیام-1" موشکی با سوخت مایع است که از قابلیت جابجایی و متحرک بودن بهره مند است. این موشک در واقع یکی از منحصر به فرد ترین موشکهای بالستیک ایرانی است که از سیستم جدیدی برای هدایت خود استفاده میكند.

موشك بالستیك "قیام" قابلیت پرتاب از انواع لانچرهای خاص را دارا بوده و سرعت آماده سازی آن به حداکثر(شاید فردید گرداورنده "کمتر" بوده-کرمانشاهی) رسیده است.

موشك"قیام 1" موشكی با برد متغیر است، كه وجود این قابلیت در آن نكتهای حائز اهمیت بشمار می رود.

علاوه بر ویژگیهای متنوع(!!!-کرمانشاهی) رادارگریزی در "قیام" ، ویژگیهای دیگری مثل جنس و مواد این موشك را با سایرموشك ها متفاوت كرده است.

این موشک همزمان با راه اندازی نیروگاه بوشهر آزمایش شد.
در آن زمان به علت برخی حساسیت ها اطلاعات چندانی در مورد برد و کلاهک آن ارائه نشد
اما بعدها اطلاعات كلی و سازمان یافته آن در اختیار رسانه های داخلی قرار داده شد و حتی در نمایشگاهی دفاعی در تهران، بَنری كه مختصات موشک روی آن نوشته شده بوده نصب شد.


از ویژگیهای بارز موشك"قیام" این است كه احتمال ردیابی، شناسایی و مورد اصابت قرار گرفتن آن توسط سیستم های ضد موشک(مانند پاتریوت، ارو و ...) به علت سرعت بالا هنگام پرتاب، چرخشی شدن، استفاده از آلیاژ خاص و جذاب امواج رادار و به احتمال زیاد استفاده از کلاهک 3 تکه MIRV به شدت كاهش یافته است.


یكی از مهمترین ویژگیهای این موشك زمین به زمین، عدم وجود بالك است كه از لحاظ فنی، نداشتن بالك برای یك موشك بلند برد بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است به طوری كه در دنیا كشوری كه توانایی طراحی و ساخت موشكی بدون بالك با برد بالای هزار كیلومتر را دارا باشد، در زمره كشورهای دارای تكنولوژی بسیار بالا قرار می گیرد.
این ویژگی همچنین علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشك از انواع لانچرهای خاص (پرتابگر ها) را به آن میدهد.در فناوری موشك، بالك به عنوان عامل اصلی تعادل در هدایت مسیر است و معمولا پرتاب موفقیت آمیز موشك بدون بالك به سختی صورت می گیرد بنابراین نداشتن بالک در موشك "قیام" ، پیشرفت شگرف ایران در زمینه سیستم های هدایتی موشک را نوید می دهد.از دیگر ویژگی های قابل توجه "قیام" ، سیستم نشانه روی هوشمند آن است که ساخت آن منحصر به صنایع دفاعی کشور بوده و زمان آماده سازی این موشک را نسبت به دیگر موشک ها به طور قابل توجه و چشمگیری کاهش می دهد.

از فواید این سیستم پرتاب سریع و دور شدن از موقعیت پرتاب است که احتمال شناسایی و مورد هدف قرار گرفتن پرتابگر را به حداقل می رساند.بارزترین ویژگی موشک قیام که بیشتر مورد توجه قرار گرفته است نداشتن بالک است که قابلیت پرتاب از سیلو های مخصوص، پرتاب از پرتابگر، پرتاب از زیر دریایی و ... را به این موشک می بخشد.با توجه به شکل ظاهری موشک قیام-1 ممکن است تصور شود که این موشک بر اساس فناوری بکار رفته در موشک شهاب-2 ساخته شده باشد، اما نمی توان قیام را کپی شهاب-2 دانست زیرا ابعاد و طول بیشتری داشته و برد این موشك هم 300 کیلومتر بیشتر از شهاب-2 است، همچنین بالکهای معمول شهاب-2 نیز در ساختار قیام وجود ندارد.

معمولا 3 راه برای افزایش برد موشکها وجود دارد که عبارتند از:
1-کاهش جرم کلاهک و افزایش میزان سوخت،
2-کاهش جرم بدنه و ساختار موشک با حفظ جرم کلاهک و افزودن به جرم سوخت
3-افزایش توان موتور موشک


برد 300 کیلومتری اضافه شده در موشك قیام در حالی تامین شده که وزن کلاهک آن تنها چند کیلوگرم نسبت به شهاب-2 کمتر است .


قیام را بایستی نمونه باز طراحی شده موشک شهاب-2 دانست که مزیتهای بیشتری نسبت به آن دارد.

به نظر میرسد که متخصصان كشورمان با حذف بالک و طراحی بدنه ای سبک توانسته اند فضای بیشتری برای سوختگیری آن تامین کنند.


در این فناوری چند نکته حائز اهمیت به چشم می خورد:
1-برد قیام 800 کیلومتر بوده و کلاهکی به جرم 746 کیلوگرم را حمل می کند در حالیکه موشک شهاب-2 با کلاهک 750 کیلوگرمی 500 کیلومتر برد دارد نكته قابل توجه در این موشك این است كه با توجه به فناوری در موشك برای تامین 300 کیلومتر برد اضافه نسبت به شهاب-2 لازم است که حدود 1500 کیلوگرم از جرم ساختار موشک کاسته شده و همین میزان سوخت به آن تزریق شود.


2- بدنه شهاب-2 از فولاد ساخته شده است اما اطلاعاتی در مورد جنس بدنه قیام در دست نیست، البته به لحاظ ظاهری حذف بالکها کمک شایانی به کاهش وزن بدنه موشک کرده است.


3- قیام از کلاهکی جداشونده استفاده میکند، تصاویر این موشك نشان می دهد که کلاهک قیام بسیار شبیه به کلاهکهایی است که در موشکهای قدر- سجیل و شهاب-3B هم وجود دارد.

جدایی کلاهک در این فناوری باعث افزایش دقت اصابت به هدف در این موشک می شود، البته در صورت جدا نشدن کلاهک از موشک نیز دقت آن از موشکهای شهاب-2 به علت بدنه كوچكتر بیشتر است.
لازم بذکر است چنانچه بدنه موشک از مواد سبک ساخته شده باشد باید کلاهک آن پیش از رسیدن به ارتفاع پایین از موشك جدا شود.

طبق اطلاعات منتشره سرعت موشک قیام با سرعت شهاب-2 برابر بوده و این در حالیست که که طول و برد آن بیشتر است، این نکته می تواند مبین این مسئله باشد که متخصصین كشورمان علاوه بر کاهش جرم بدنه توان موتور را هم افزایش داده اند که با توجه به توانایی بالای كشورمان در فناوری نظامی این کار چندان دور از ذهن نیست.

درازای موشک
16متر(برپایه بنر نصب شده در نمایشگاهی در تهران)
11متر(برپایه داده های رسانه ایی بیگانه)
درازای موشک بدون کلاهک
14متر
قطر بدنه
0.88متر
سوخت
TM-185 /AK-27I
....
Kerosene /
73%HNO3 +27%N2O4


پیشرانه موشک
S5.2 (9D21)
کشش پیشرانThrust s.l
130.6kn
Thrust vac 149.7kn
Isp s.l
2258Ns/kg
Isp vac 2589Ns/kg
زمان سوزش پیشران
65ثانیه
ضربه ویژه پیشران در خلا
9.73MNs
برد 800 کیلومتری "قیام" توانایی استراتژیک ایران را برای هدف قرار دادن منافع دشمن در این محدوده به شکل قابل توجهی افزایش داده است.


در راستای تبلیغات منفی غرب علیه كشورمان، رسانه های خارجی طول قیام را کوتاهتر از شهاب-2 معرفی کردند اما در بنر نصب شده در نمایشگاه دفاعی ایران طول آن 5 متر بزرگتر از طول شهاب-2 ذکر شده
(نمیدانم شاید انها فناوری بکار رفته را درکاهش اندازه سامانه های درونی موشک قیام بیشتر و بهتر پنداشته اند،چرا که خانم گرد اوری کننده این گزارش بزرگی موشک را شاید ،شوندی بر توان ویرانگری بیشتر دانسته است.کرمانشاهی ) و وزن آن نیز تنها 100 کیلوگرم بیشتر از شهاب-2 است.
در پایان می توان گفت با توجه به پیشرفت روز افزون فناوری های نظامی در كشورمان به ویژه در فناوری ساخت موشك، به نظر میرسد که "قیام –1" آخرین موشک از این دست ابتکارات نیست و احتمالا در آینده ای نزدیك شاهد نسل جدید و متفاوت موشک های ایرانی با ویژگی هایی چون رادارگریزی، سرعت لود بسیار بالا، سیستم های هدایتی پیشرفته با بیشترین دقت، کلاهک هایی با سر انفجاری قوی و چند منظوره بود خواهیم بود.
اطلاعات منتشر شده طول موشک "قیام" را 16 متر ذکر كرده، که 5 متر از شهاب-2 بزرگتر است، طبعا این افزایش طول ناشی از افزایش ظرفیت مخازن و حجم سوخت موشک برای پیمایش مسیر طولانی تر است.


تصور می شود حذف بالکها در جهت سبکتر شدن بدنه موشک صورت گرفته باشد كه این کاهش وزن به کاربر اجازه سوخت گیری بیشتر داده و منجر به افزایش طول مخازن نسبت به موشكهای نسل قبل شده است.

این کاهش وزن احتمالا باید حدود 1 تن یا بیشتر باشد تا بتواند باعث افزایش 300 کیلومتری برد موشک شود.


"قیام-1" در قسمت های مختلفی همچون موتور،سیستم های هدایتی و کنترل پروازی و کلاهک دچار تغییرات بنیادین گشته است

این تغییرات با توجه به مصاحبه سردار وحیدی وزیر دفاع مبنی بر اینکه "قیام-1" بخشی از نسل جدید موشک های سطح به سطح ایران با سوخت مایع است که به طور کامل در داخل کشور طراحی و ساخته شده است همخوانی دارد.


همانطور که اشاره شد موشک "قیام" قابلیت شلیک از سکوهای سیار و ثابت زمینی را دارد اما مهمترین قابلیتی که در آینده میتوان برای آن در نظر گرفت این است که این موشک در دریا نیز قابلیت شلیک داشته باشد.

بدنه كوچك "قیام" برای حمل کانتیری بر روی کشتیهای تجاری و نظامی و سکوهای پرتاب زیردریایی بسیار مناسب است و می تواند مانند تجربه موشکهای آر-27 روسی یا موشک دانوش نیروی دریایی هند در دریا نیز مورد استفاده قرار گیرد.


البته این نکته تا حد زیادی از سوی مقامات نظامی کشورمان تایید شده و با توجه به عزم ایران برای دستیابی به فناوریهای پیشرفته دریایی، حضور موشکهایی در کلاس "قیام" و یا کلاسهای بالاتر در دریاهای آزاد و آبهای سرزمینی علاوه بر اینکه کاهش نیاز به موشکهای کلاس سجیل و شهاب، قدرت مانور موشکی ایران را هم به نحو موثری افزایش می دهد.
آخرین ویرایش: شنبه 18 مرداد 1399 08:43 ق.ظ

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات