ناوشكن هلیكوپتربر جماران

یکشنبه 5 مرداد 1399 08:15 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 

متخصصان ارتش و وزارت دفاع موفق شدند ناوشکن رزمی جماران یكی از پیشرفته ترین ناوشكن های در نوع خود را طراحی و عملیاتی نمایند. این رویداد بزرگ دفاعی در حالی صورت گرفت كه رزمناو رژیم صهیونیستی در صبح همان روز وارد آبهای خلیج فارس شده بود. ورود جماران به خلیج فارس ، موجب وحشت ناوگان دریایی ایالات متحده و بالاخص ر‍ژیم صهیونیستی شد.

جماران مجهز به موشكهای ضد كشتی، سطح به هوا و نیز انواع اژدر و توپهای دریایی از جمله فجر  27  به عنوان مدرن‌ترین توپ دریایی جهان است.
ناوشكن جماران  94  متر طول و قریب  1500  تن وزن دارد و یك رادار پیشرفته نیز برای انجام هر چه بهتر ماموریتها، روی آن نصب شده است. این ناوشكن می تواند با سرعت  30  گره دریایی حركت كرده و  120  تا  140  پرسنل و خدمه نیز در آن فعالیت خواهند كرد.
به گفته مسئولان این پروژه مهم دریایی، جماران از حدود یك میلیون و  400  هزار قطعه، سامانه و مجموعه تشكیل شده است.
این ناوشكن به عنوان نخستین ناوشکن ایرانی با اتکا به توان دانشمندان داخلی و بدون استفاده از  کمک فکری و ابزار خارجی ساخته شده است.
به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا  سامانه‌ها و فناوری‌های متعدد اطلاعاتی، جنگ الكترونیك، ضد الكترونیك، راداری، موشكی، اژدر زیر سطح و سونار در طبقات مختلف این ناوشكن قرار گرفته است.

جماران علاوه بر قدرت حمل بالگرد،  توانایی به‌كارگیری در جنگ‌های الكترونیكی را نیز خواهد داشت.كارشناسان نظامی معتقدند ، جماران،  با قابلیتهای ویژه خود  توانایی مقابله با تهاجمات هسته‌ای و میکروبی را نیز دارد.

ناوشکن هلی كوپتر بر جماران نسبت به بسیاری از ناوشکن‌های جهان از جمله ناوشکن‌های کلاس “واستر ” پیشرفته‌تر است.و این ادعا به دلیل تجمیع قابلیتهای منحصر به فرد ی از جمله ،سامانه‌های پردازش راداری، رادارهای تاکتیکی سطحی، زیر سطحی و هوایی، قدرت بالای کنترل آتش، و نیز تجهیز به انواع سامانه‌های اژدرافکن و توپ‌های دریایی و حمل بالگرد و کمک به سوخت‌رسانی بالگردها، در مقابل تهاجم‌های هسته‌ای و میکروبی می باشد.

در ساخت این ناو شکن، بیش از  120  مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مشارکت داشته اند

این دستاورد بزرگ در مراسم ویژه‌ای با فرمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده معظم كل قوا، رسماً به ناوگان دریایی ارتش ملحق شد.

 

مشخصات :

نوع جنگ افزار : ناوشكن DESTROYER

نام جنگ افزار : جماران

قابلیت : هلی كوپتر بر و حامل موشك

تسلیحات : یك قبضه توپ دریایی فجر  ۲۷  - ا‍ژدر زیرسطحی حوت- قایقهای هجومی تندرو... موشكهای كروز كوثر - سی  ۸۰۳  و...

طول  :  94  متر

عرض  :۱۲  متر

 ارتفاع از سطح آب  : ۷  متر

وزن  : 1500  تن


آخرین ویرایش: یکشنبه 5 مرداد 1399 08:22 ق.ظ

 

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic