سوخو -35 جنگنده بیرحم (su-35)

سه شنبه 31 تیر 1399 09:44 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 
در اواسط دهه 70 میلادی با ارائه جنگنده های F-15 و F-16 توسط ایالات متحده درست در اوج جنگ سرد خلبانان بلوک شرق عملا برتری هوایی خود را نسبت به غرب از دست دادند تا اینکه در دهه 80 میلادی با معرفی دو جنگنده جدید و بسیار توانای شوروی یعنی Su-27 و Mig-29 دوباره موازنه قدرت در آسمان ها ایجاد شد.جنگنده های Su-27 و Mig-29 حتی در مواردی توانستند بسیار بهتر از رقبای غربی خود عمل کنند.
با طراحی و ساخت این دو جنگنده و مهمات و تسلیحات آنها یک جهش تکنولوژی بسیار بزرگ در صنعت هوانوردی اتحاد جماهیر شوروی رخ داد و فصل جدیدی در ساخت جنگنده های کارا و مدرن در این کشور آغاز شد.
تا قبل از ساخت Su-27 و Mig-29 واقعا روس ها حرف جدی برای گفتن در ساخت جنگنده ها و بخصوص تسلیحات آن ها نداشتند. برای نشان دادن این ضعف می توان به تجهیز جنگنده های روسی کشور عراق به موشک های فرانسوی برای افزایش کارایی در جنگ با ایران اشاره کرد.


Su-27 که در غرب با نام Flanker از آن یاد می شود توانست در میان رقبای خود چه روسی و چه آمریکایی حرف اول را بزند و برای مدت ها با ابهت در آسمان ها فرمانروایی کند.
Su-27 از آیرودینامیک و طراحی بدنه ی فوق العاده ای بهره می برد. این آیرودینامیک و طراحی خاص توانایی فوق مانورپذیری را به Su-27 می دهد در واقع Flanker در زمان خود و در حال حاضر یکی از مانورپذیرترین جنگنده هاست.
دفتر طراحی سوخوی با توجه به طراحی فوق العاده Flanker سعی کرده است در مدل های بعدی جنگنده های خود از این طراحی حتی الامکان استفاده کند. به این ترتیب جنگنده هایی مانند Su-30 ، Su-33 ، Su-35 و ... که از طراحی بدنه Su-27 به میزان بسیار زیاد در طراحی آنها استفاده شده به اعضای خانواده Flanker معروف شده اند.
Su-35BM آخرین مدل ارائه شده از خانواده Flanker است که به تولید انبوه رسیده و در حال واگذاری به نیروی هوایی فدراسیون روسیه برای مقابله با توان هوایی ناتو و آمریکاست.
Flanker به معنی حمله کننده از جناحین است یعنی چیزی که به طور ناگهانی و از طرفین حمله ور می شود و اساس کار آن بر شکار و حمله است این نام (Flanker) با توجه به مشخصات و ویژگی ها Su-27 از سوی ناتو بر روی آن گذاشته شده است.
هواپیمای Su-35BM یک شکارچی به تمام معناست و به صورت فوق العاده ای توان تهاجم ، حمله و غافلگیری را دارد با توجه با مشخصات این جنگنده شکارچی ، ناتو به آن لقب SuperFlanker را داده است.

Su-35BM یک جنگنده نسل چهارم و بسیار پیشرفته روسی است که برای اهداف زیر طراحی و ساخته شده است :
- کسب برتری هوایی
- شکار انواع هواپیماهای بدون سرنشین و سرنشین دار همچون جنگنده های پنهانکار F-22 و F-35
- حمله به اهداف زمینی و از بین بردن زیر ساخت های دشمن به کمک سیستم AAD
- حمله به انواع شناور
از ویژگی های بارز Su-35BM می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- استفاده از بدنه Su-27
استفاده از این بدنه و آیرودینامیک به همراه سیستم تغییر راستای رانش به این شکارچی توانایی مانورپذیری خارق العاده می دهد و در نبرد های هوایی و همچنین فرار از پدافند دشمن کار آنرا بسیار آسان می کند.
- سطح مقطع راداری کم
- سیستم اطلاع دهنده برای هدف گیری بسیار دوربرد
- کاکپیت تمام دیجیتال مجهز به نمایشگرهای LCD بزرگ و چند کاره
- میله کاوشگر برای سوخت گیری هوایی
- سیستم ارسال اطلاعات به صورت کد و رمز برای واحدهای هوایی ، زمینی و دریایی
- 14 محل برای حمل بار خارجی مانند تسلیحات
- استفاده از طیف گسترده ی بمب ها و موشک های هوایی ، زمینی و دریایی
- استفاده از سنسورها و پردازندهای الکترونیکی بسیار قدرتمند با توان محاسبه ی بسیار بالا
- استفاده هم زمان از سیستم موقعیت یاب آمریکایی (GPS) و سیستم موقعیت یاب روسی (GLONAS)
- وابستگی کم به پایگاه زمینی
- رادار بسیار قدرتمند
- توانایی درگیری همزمان با اهداف زمینی ، هوایی و دریایی
- برد عملیاتی بسیار بالا (چیزی بیش 4000 کیلومتر)
و ...


Turkey, Russia in negotiations for potential Su-35 jet deal
(این جنگنده به دلیل استفاده گسترده از تجهیزات الکترونیکی و هوشمند مانند یک ابر رایانه ی پرنده به نظر می آید.)
با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف از قبیل قیمت ، کارایی و ... می توان گفت SU-35BM کارآمدترین جنگنده حال حاضر جهان است.
در طی یک تحقیق و مقایسه انجام شده توسط یکی از مراکز هوانوردی بزرگ اروپا بین Su-35BM وF-22 که امید آمریکا در نبردهای هوایی به شمار می آید مشخص شد که SuperFlanker نسبت به Raptor از حق شلیک اول برخوردار است و در نبرد هوایی توان شکست دادن رپتور را دارد.
Su-35BM محبوب ترین عضو خانواده فلانکر در روسیه است. محبوبیت Su-35BM به دلیل 100 درصد بومی بودن آن است. برخلاف بیشتر جنگنده های ساخت کمپانی سوخوی که از رادار و نمایشگرهای ساخت غرب و بیشتر فرانسه استفاده می کنند ، رادار و نمایشگرهای Su-35BM همگی ساخت کشور روسیه هستند.
مشخصات
طول : 21.9 متر
ارتفاع : 5.9 متر
طول بالها : 15.3 متر
موتورها : دو دستگاه SaturnAL-41F1A با سیستم تغییر راستای رانش
بیشینه وزن در هنگام Take-off با حداکثر ظرفیت بارگذاری : 34.5 تن
بیشترین سوخت قابل ذخیره و حمل : 29 تن
بیشترین وزن تسلیحات قابل حمل : 8 تن
سقف ارتفاع پروازی جنگنده : 18 کیلومتر
حداکثر برد بدون استفاده از مخازن سوخت خارجی : 3600 کیلومتر
حداکثر برد با مخازن سوخت خارجی : 5000 کیلومتر
ماکزیمم سرعت : 2.5 ماخ
حداکثر نیروی گرانشی قابل تحمل برای جنگنده : g9
حداکثر زاویه انحراف قابل تحمل : 180 درجه ( در منابعی از 360 درجه هم یاد شده !)
میزان مسافت طی شونده برای برخاستن جنگنده از سطح زمین در شرایط نرمال : 400 متر
میزان مسافت لازم برای فرود جنگنده در شرایط نرمال : 650 متر
سنسورها و اویونیک جنگنده


جنگنده Su-35BM از سیستم راداری( Tikhomirov NIIP Irbis-E (N035E با قابلیت هدایت پرتوهای الکترونیکی کنش پذیر به عنوان رادار اصلی استفاده می کند علاوه بر این رادار ، این جنگنده توانایی استفاده از رادار Phazotron NIIR radar و یا (Sokol III (N031 Zhuk-MSFEرا نیز به عنوان رادار اصلی دارد.
Tikhomirov NIIP Irbis-E از یک آنتن اسکن الکترونیکی فعال(ESA) ، جلونگر فروسرخ و یک سیستم کامپیوتریEKVS-EBTsVM Solo35 استفاده می کند. این رادار توانایی تشخیص یک هدف با سطح مقطع راداری 3 متر مربع را از 400 کیلومتری داراست و می تواند 30 هدف را بطور همزمان تشخیص دهد همینطور با تشخیص 30 هدف همچنان می تواند به جستجوی خود ادامه دهد.
رادار Irbis-E می تواند به راحتی برای هدف قرار دادن مواضع دشمن در هوا ، زمین و یا دریا مورد استفاده قرار گیرد.جنگنده Su-35BM با رادارIrbis-E می تواند همزمان 4 هدف زمینی برای حمله در نظر بگیرد و به 2 هدف به طور همزمان حمله ور شود.
یکی دیگر از ویژگی های بارز و منحصر به فرد این جنگنده و رادار آن توانایی درگیری با چند نوع هدف با ماهیت های متفاوت است. مثلا این جنگنده همزمان می تواند با اهداف زمینی و هوایی درگیر شود و به آنها حمله کند.
سوخوی-35 بی ام همچنین از یک رادار برای کنترل وضعیت عقب جنگنده استفاده می کند. این رادار در بین دو موتور جنگنده قرار گرفته است. این رادار نیزTikhomirov NIIP است. رادارTikhomirov NIIP مجهز به سیستم پشت نگر فروسرخ است. این جنگنده از سیستم مسافت یاب و نشانه گیری لیزری نیز استفاده می کند.
این جنگنده مجهز به یک سیستم فوق العاده پیشرفته KNIRTI L175MKhibiny-M برای انجام جنگ های الکترونیک می باشد. اختلال و ایجاد پارازیت در امواج مورد استفاده دشمن ، ایجاد اختلال و مشکل در هدف گیری Su-35BM توسط دشمن ، اختلال در سیستم های هشدار دهنده دشمن زمانی که Su-35BM آنها را هدف گرفته است و ... بخشی از و ظایف سیستم Khibiny-M است.


کامپیوتر قدرتمند این جنگنده تمام قسمت ها و همچنین وضعیت جلو و عقب جنگنده را تحت نظر دارد و این اطلاعات را از طریق دو صفحه نمایش LCD بزرگ و همچنین نمایشگرهای پلاسمای موجود در کلاه خلبان در اختیار او (خلبان) قرار می دهد تا خلبان بتواند تصمیمات مناسب را اتخاذ کند. در واقع این سیستم کامپیوتری به عنوان یک کمک خلبان عمل می کند و بار کاری خلبان را بسیار کاهش می دهد.
برای ناوبری و تعیین مسیر این جنگنده از دو سیستم ناوبری ماهوارهای(GPS و GLONAS) ، یک سیستم ناوبری رادیویی ، نقشه های دیجیتالی و ... استفاده می کندتسلیحات
SU-35BMیک جنگنده چند منظوره به تمام معناست. این جنگنده با در اختیار داشتن طیف گسترده ای از جدیدترین و پیشرفته ترین تسلیحات هوایی ، زمینی و دریایی ساخت روسیه توان انجام ماموریت های متفاوتی را دارست. برای این جنگنده فرقی نمی کند که به اهداف هوایی قرارست حمله کند یا اهداف زمینی و یا دریایی ! Su-35BM به گونه ای ساخته شده است که به راحتی می تواند وظایف خود در نابود کردن و از بین بردن تجهیزات دشمن در هر کجای این کره ی خاکی انجام دهد.
موشک های فوق العاده پیشرفته هوا به هوای خانواده های Alamo و Adder نظیر R-73, R-27, R-77 واقعا توانایی فوق العاده به این جنگنده در شکار هر گونه پرنده ای را می دهند.
این شکارچی همچین توان استفاده از موشک های بسیار دوربرد با سیستم هدایتی رادار فعال نظیر دوربردترین موشک هوا به هوای جهان یعنی موشک
(Novator R-72 (KS-172S-1 با برد 400 کیلومتر را نیز داراست.( KS-172S-1در نمایشگاه ماسک 2007 به همراه جنگنده سوخوی-35 بی ام به نمایش درآمد. این موشک می تواند هر جسم پرنده ای را از ارتفاع 3 متری از سطح زمین تا ارتفاع 30 کیلومتری از سطح زمین با سرعت بیش از 4000 کیلومتر در ساعت با قدرت مانور 12g را هدف قرار دهد و به راحتی نابود کند.)
Su-35BM از جدیدترین بمب های هدایت لیزری برای حمله به اهداف زمینی استفاده میکند. برای حمله به اهداف شناور و دریایی نیز این جنگنده از انواع مختلف موشک های کروز نظیر بهترین موشک ضد ناو جهان یعنی موشک کروز Yakhont-M با برد بیش از 300 کیلومتر استفاده می کند.
Su-35BM همانند سایر اعضای خانواده Flanker دارای یک توپ قدرتمند 30 میلی متری Gryazev-ShipunovGSh-301 است.
حال مشخصات تسلیحات این جنگنده را بطور کامل ببینیم :

تسلیحات هوایی (AAM : Air toAir Missile)
(NovatorR-72 (KS-172S-1) or Vympel R-37M (Arrow
برد 400 کیلومتر با سیستم هدایتی رادار فعال/حداکثر 5 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

(VympelR-77 / RVV-AE (Adder
برد 100 کیلومتر با سیستم هدایتی رادار فعال/حداکثر 12 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.


(Vympel R-27ET[1] (Alamo
برد 130-100 کیلومتر با سیستم هدایتی حرارتی(حرارت یاب)/حداکثر 4 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

(Vympel R-27EP[1] (Alamo
برد 130-100 کیلومتر با سیستم هدایتی پرتوی کاوشگر/حداکثر 4 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

(Vympel R-27ER[1] (Alamo
برد 130-110 کیلومتر با سیستم هدایتی رادار فعال/حداکثر 8 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

(Vympel R-73E (Archer
برد 30 کیلومتر با سیستم هدایتی حرارتی (حرارت یاب)/حداکثر 6 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

تسلیحات زمینی(AGM : Air to Ground Missile) و تسلیحات دریایی (ASM : Air toSea Missile)
موشک هوا به زمین فوق دوربرد ؟ (مدل این موشک هنوز اعلام نشده است اما برخی از مشخصات آن توسط شرکت سوخوی منتشر شده !)
حداکثر یک تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل می باشد.

موشک هوا به زمین دوربرد ؟ (مدل این موشک هنوز اعلام نشده است اما برخی از مشخصات آن توسط شرکت سوخوی منتشر شده !)
حداکثر 3 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

موشک ضد رادار دوربرد ؟ (مدل این موشک هنوز اعلام نشده است اما برخی از مشخصات آن توسط شرکت سوخوی منتشر شده !)
حداکثر 5 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

موشک ضد کشتی دوربرد ؟ (مدل این موشک هنوز اعلام نشده است اما برخی از مشخصات آن توسط شرکت سوخوی منتشر شده !)
حداکثر 5 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.
(Raduga X-59M[K] Ovod (Kazoo
برد 140 کیلومتر با سیستم هدایت تصویری/حداکثر 5 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.( توضیح آنکه این موشک دو منظوره هم از نوع AGM و هم از نوع ASM می باشد.)

(Zvezda X-31A/P (Krypton
برد 140-70 کیلومتر با سیستم هدایتی رادار فعال و پرتوی کاوشگر/حداکثر 6 تیر از این موشک توسط Su-35BM قابل حمل هستند.(توضیح آنکه این موشک از نوع AGM می باشد.)

(Molniya X-29TE[L] (Kedge
برد 10 کیلومتر با سیستم هدایت لیزری/حداکثر 6 تیر از این موشک(بمب لیزری) توسط Su-35BM قابل حمل هستند.(توضیح آنکه این موشک از نوع AGM می باشد.)

FSUE LGB-250
بمب هوشمند با کلاهک 300 کیلوگرمی و سیستم هدایت لیزری/حداکثر 8 فروند از این بمب لیزری توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

FSUEKAB-500KR/OD
بمب هوشمند با کلاهک 500 کیلوگرمی و سیستم هدایت تصویری/حداکثر 8 فروند از این بمب توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

FSUEKAB-1500KR/LG
بمب هوشمند با کلاهک 1500 کیلوگرمی و سیستم هدایت لیزری/حداکثر 3 فروند از این بمب لیزری توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

S-25LD
راکت هدایتی با برد 10 کیلومتر و سیستم هدایت لیزری/حداکثر 6 فروند از این راکت توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

500kg classbomb
بمب گرانشی (بدون سیستم هدایتی)/حداکثر 10 فروند از این بمب توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

250kg class bomb
بمب گرانشی (بدون سیستم هدایتی)/حداکثر 32 فروند از این بمب توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

B-8M-1
راکت غیر هدایتی/حداکثر 120 فروند از این راکت در 6 غلاف توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

B-13L
راکت غیر هدایتی/حداکثر 30 فروند از این راکت در 6 غلاف توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

S-250FM-PU
راکت غیر هدایتی/حداکثر 6 فروند از این راکت توسط Su-35BM قابل حمل هستند.

آخرین ویرایش: سه شنبه 31 تیر 1399 09:53 ق.ظ

 
دوشنبه 5 آبان 1399 07:00 ب.ظ
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات