سیستم دفاع موشکی اس-۵۰۰ روسیه

چهارشنبه 28 خرداد 1399 09:31 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 


مقامات رسمی نیروی هوافضای روسیه تاریخ رونمایی و تحویل سیستم ضد موشکی اس- ۵۰۰ را  اعلام کردند. سیستم دفاع موشکی اس-۵۰۰ که پیشرفته ترین در نوع خود به شمار می آید با برد ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر، در سال ۲۰۲۰ رونمایی شده و در اختیار نیروی هوافضای روسیه قرار خواهد گرفت. این سیستم ضد موشکی که «۵۵R6M Triumfator-M» نیز نامیده می شود، بهترین و پیشرفته ترین سیستم ضد هوایی و ضد موشک بالستیکی است که اکنون در حال ساخت در روسیه می باشد. این سیستم توانایی رهگیری و انهدام موشک های بالستیک قاره پیما و موشک های کروز و هواپیماهای مافوق صوت را نیز دارد.

قبلاً اعلام شده بود که سیستم ضد موشکی اس-۵۰۰ دارای ویژگی های خارق العاده ای است که سیستم های دفاع هوایی روسیه را به یک فضای اطلاعاتی واحد تبدیل خواهد کرد و تنها یک سیستم ضد موشکی جدیدتر نخواهد بود. بر اساس گزارش ها این سیستم توانایی تحلیل اطلاعات در مورد حملات موشکی احتمالی از اولین لحظات اخطار ماهواره ای و رادارهای دیدبان افق را داشته و مقاصد هدف را به سیستم های دفاعی مختلف اعلام خواهد نمود. این سیستم پیشرفته دفاعی که توسط کمپانی روسی آلماز آنتی طراحی شده، نسبت به نسخه ی قبلی این سامانه (اس- ۴۰۰) که قبلاً عملیاتی شده و همتای آمریکایی اش (سیستم دفاع موشکی پاتریوت ۳) بسیار پیشرفته تر است.

به ادعای یکی از دست اندرکاران این پروژه، اس-۵۰۰ سیستمی چنان پیشرفته است که توانایی مقابله با تجهیزات نظامی که هنوز ساخته نشده و در آینده ساخته خواهند شد را نیز خواهد داشت. این سیستم موشکی می تواند تا ۱۰ موشک بالستیک و مافوق صوت را به صورت همزمان و با سرعت بیش از ۷ کیلومتر در ثانیه رهگیری کند. سیستم ضد موشکی اس-۵۰۰ چنان قدرتمند است که بهترین جنگنده های پنهانکار کنونی نیروی هوایی ایالات متحده نیز توانایی مقابله با آن را ندارند.

این سیستم طوری ساخته شده که شناسایی محل استقرار و هک کردن آن بسیار مشکل بوده و انتقال آن از مکانی به مکان دیگر بسیار راحت انجام می گیرد. توانایی از بین بردن ماهواره هایی که در مدار پایین زمین مستقر هستند نیز از دیگر نقاط قوت این سیستم دفاع موشکی به شمار می آید.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 خرداد 1399 09:44 ق.ظ

 

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات