پشت پرده ی صادرات سلاح سوئد- قسمت اول

چهارشنبه 13 آبان 1394 12:41 ب.ظنویسنده : MOSTAFA .

 
تصویر
سوئد امروز هشتمین صادر کننده ی تسلیاحت در جهان میباشد و بزرگترین صادر کننده ی تسلیحات در جهان بر اساس جمعت .صادرات تسلیحات سوئد طی سالهای 2001 تا 2010 چهار برابر شده است و عمده صادرات نظامی سوئد را تسلیحات جنگی تشکیل میدهد.
اما حفظ این نقش در بازار تسلیحات بین المللی بدونه داشتن سهمی از پیامدهایش نیست. یا به طور دقیق : تسلیحات سوئدی کمک به افروختن جنگ و درگیری میکند, مشارکت در نقض حقوق انسانی و بشری میکند, مشارکت در گسترش فقر و فقرزایی میکند و باعث تقویت دیکتاتوری میشود.

تاثیرات تجارت تسلیحات که شاید شما از ان اگاه نبودید یا اینکه ترجیح دادید از ان چشم پوشی کنید.
هر ساله بیش از هزار میلیارد دلار امریکا برای هزینه های نظامی خرج میشود که معادل 202 دلار به ازای هر نفر بر روی زمین میباشد در حالی که همزمان , سه هزار کودک هر روز بر اثر کمبود مواد غذایی , اب و بهداشت میمیرد. که اگر منابع به طور عاقلانه ای توزیع میشد, زندگی بسیاری نجات میافت.

تشدید مسائل نظامی به نوبه ی خود عامل مهمی برای درگیری ها و عاملی برای بسیاری از درگیری های خشونت امیز و مخرب میباشد. خلع سلاح از سوی دیگر در بسیاری از مسائل عامل مهمی برای پروسه های منجر به صلح پایدار بوده است.
بنابراین محدود کردن تجارت جهانی اسلحه خود هدفی بسیار ارزشمند میباشد.


تصویر


در ادامه در رابطه با تجارت اسحله و کمک به جنگ و درگیری و کمک به نقض حقوق بشر و خشونت پرداخته خواهد شد.

1. کمک به افروختن جنگ و درگیری:

" ما از هیچ کوشش و تلاشی برای ازاد کردن مردم از بلایای جنگ چه در داخل و یا چه جنگ بین دولتها دریغ نخواهیم کرد, که باعث حفظ بیش از پنج میلیون زندگی در دهه ی گذشته شده است."
این بیانیه در اجلاس هزاره ی سازمان ملل در سال 2000 تصویب شد.
اگر ملتهای جهان ان چیزی را که میگویند ,هدفشان است پس ما باید نتایج اش را ببینیم. قسمتهایی از جهان گرفتار درگیری های عمیق و پیچیده میباشد که اغلب منجر به جنگ و نقض اشکار حقوق بشر وخشونت میشود .

تجارت بین المللی اسلحه یکی از نیروهای عامل و محرکی مهم در پشت تشدید مسائل نظامی و کمکی به جنگ ها و درگیری های مسلحانه میباشد. بنابراین سوئد باید برای پروسه ی ریشه ای خلع سلاح سوئدی( ملی) و جهانی کار نماید و باید منابعی که امروزه برای امادگی نظامی مصرف میشود را باید برای فعالیتهایی که با هدف پیشگیری از جنگها و درگیری ها میباشد, انتقال دهد.
متاسفانه طرح هایی که اکنون در سوئد در دست بررسی است ما را به به طرف دیگری سوق میدهد و باعث صادرات نرم تسلیحات به طرف دولتهای درگیر جنگ میشود.
طرح هایی که هدف ان تسهیل صادرت تجهیزات نظامی به تعدادی از دولتهایی که از نظر استراتژیکی مهم هستند و به طور قابل توجهی با سوئد همکاریهای نظامی دارند. یکی از نتایج این طرح این است که صادرات مواد جنگی سوئد به دولتهای در حال جنگ همچون امریکا و بریتانیا, ساده تر میشود.
مثال دیگری که میشود نام برد , سوئد صادرات تسلیحات به کشورهای هند و پاکستان با توجه به درگیریهای طولانی مدت بین این دو کشور, را همچنان ادامه میدهد که چه در حال حاظر و چه در اینده هیچ کاهشی در قراردادهای تجارتی دیده نمیشود.

این وضعیت غیر قابل قبول است. پس از جنگ جهانی اول, قوانین سوئد صادرات مواد جنگی را ممنوع کرده است. این باید در قوانین سوئد کاملا روشن شود که واقعا این نوع صادرات ممنوع است و این استثنائات نیز فقط در مواردی که به نفع امنیت بین المللی باشد, مجاز است و در غیر این صورت مغایر با سیاست خارجی سوئد میباشد. تجارت تسلیات نباید به نوبه ی خود به صورت یک هدف در اید.به علاوه سوئد باید به صورت فعالانه از فعالیتها و ابتکارات عملی مردمی جهانی که هدف ان کنترل تجارت تسلیحات میباشد, با چیزی که پیمان تجارت تسلیحات نامیده میشود و از نظر حقوقی الزام اور میباشد, پشتیبانی کند.


توپ بدونه پس زنی کارل گوستاو (carl gustaf) تولید شده به وسیله ی ساب بوفوش دینامیکز (saab bofors dynamics) به بیش از چهل کشور فروخته شده است و در جنگهای بی شماری استفاده شده است. به طور مثال این توپ در درگیریهایی در کشورهای برمه (میانمار) , کامبوج, سری لانکا, ویتنام, هند, و عراق به کار گرفته شده است.


carl gustaf
تصویر
همچنین راکت AT4 از سال 1985 به کشورهایی از جمله برزیل, دانمارک, هلند, فرانسه و ونزوئلا فروخته شده است. علاوه بر این ایالات متحده مجوز ساختن صدها عدد از راکت AT4 را نیز گرفته است. به طور مثال این راکت در سال 1989 در حمله ی امریکا به پاناما استفاده شد. همچنین این راکتها به وسیله ی نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق به کار گرفته شدند.


at4
تصویرموشک سطح به هوای robot 70 امروز در حداقل هیجده کشور در دسترس میباشد. ارژانتین, بحرین, برزیل, امارات متحده ی عربی, اندونزی, ایران, پاکستان, سنگاپور و تونس از جمله ی این کشورها میباشد. در سال 1999 موشکهای robot 70 در جنگ کارگیل در کشمیر استفاده شدند.
در سوئد به موشک robot گفته میشه.

robot 70
تصویر
سربازان هندی به همراه توپ کارل گوستاو در طی درگیریهای خشون امیز احمد اباد سال 2002
عکس:aman sharm / scanpix
تصویر


2. کمک و مشارکت در نقض حقوق بشر و خشونت

یکی از دستورالعمل های اولیه برای صادرات تسلیحات در سوئد تصمیمات پارلمان سوئد در سال 1971 بود که کشورهای دریافت کننده ی تسلیحات سوئدی باید به حقوق بین المللی انسانی احترام بگذارند. ولی در حقیقت صادرات تسلیحات سوئدی به چندین کشور که مرتکب نقض حقوق بشر شده اند نیز انجام شده است. ممنوعیت صادرات سلاح به کشورهایی که مرتکب نقض حقوق بشر شده است , صربا با انگیزه های نگرانی درباره ی حقوق بشر نمیباشد بلکه در همراهی با ملاحظات امنیتی ملی میباشد. این یک واقعیت و همچنین موضوعی به رسمیت شناخته شده است که بین احترام به حقوق بشر و توسعه ی اجتماعی صلح امیز یک رابطه وجود دارد. نقض فاحش و قابل توجه حقوق بشر ممکن است تهدیدی هم برای ثبات داخلی و بین المللی باشد. این دستورالعمل برای صادرات تسلیحات یعنی احترام به حقوق بشر , یک پیش نیاز میباشد که صادرات میتواند بدونه ان نیز مجاز باشد. و ربطی ندارد که ایا سلاح های انها به طور مستقیم به خشونت کمک میکند یا خیر و این خشونهایی که در دولتها اتفاق می افتد, برای غیر قانونی بودن صادرات سلاح کافی میباشد.
هر دو پارلمان و دولت سوئد بر مهم بودن یک سیاست خارجی که از حقوق بشر حمایت میکند, به طور فزاینده ای تاکید دارند.
با وجود چنین دستورالعمل های دقیقی, واقعیت سیاست خارجی سوئد کاملا متفاوت با چیزی است که بیان میشود. اکنون واضح است که دستورالعملهای پارلمانی برای صادرات سلاح به طور سیستماتیک نادیده گرفته میشوند.
سوئد به مقدار قابل توجهی مواد جنگی به چندین کشور که مسئول نقض حقوق بشر و خشونت بوده اند صادر میکند و تقویت توانایی های نظامی این کشورها باعث افزایش مشروعیت این رژیمها و همچنین به طور مستقیم باعث تقویت انها میشود. در طول نیمه ی اول سالهای 2000 تا 2005 مقدار زیادی از مواد جنگی صادر شده ی سوئد به کشورهایی بوده است که در انها نقض حقوق بشر رخ می دهد. ارزش این صادرات بالغ بر پنج میلیارد کرون میشود.


ارتش هند در جنگ کارگیل (kargil) در سال 1999 از توپهای 155 میلیمتری تولید بوفوش استفاده کرد.
عکس : mustafa tauseef / scanpix
تصویر

نه(9) کشوری که ناقض حقوق بشر شناخته میشوند اجازه یافتند بین سالهای 2000 تا 2005 از سوئد تسلیحات خریداری کنند.تعدادی از این کشورها در زیر امده است:

بحرین: شکنجه و دیگر مجازاتهای ظالمانه و غیر انسانی . وارد کننده ی سلاح های ضد تانک به ارزش بیش از 32 میلیون کرون.

پاکستان: نقض سیستماتیک حقوق بشر ; مرگ و میر زندانیان, اعدامهای فرا قضایی, قتل و دیگر اعمال هدف دار بر دیگر گروههای در اقلیت. شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه و غیر انسانی, بازداشتهای خودسرانه با عنوان جنگ علیه تروریستم .
واردکننده ی قطعات اژدر و بمب به ارزش بیش از 84 میلیون کرون .

تایلند: اعدام های فراقضایی, مجازات مرگ, تبعیض سیستماتیک اقلیتهای قومی و کارگرهای مهاجر. نقض فاحش حقوق بشر در جنگ جنوب تایلند.
وارد کننده ی موشک, تسلیحات ضد تانک, اژدر و دیگر تسلیحات به ارزش بیش از 324 میلیون کرون.
شش کشور دیگر شامل برزیل , هند, مالزی, مکزیک, تونس و ونزوئلا میباشد.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 13 آبان 1394 12:45 ب.ظ

 

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات