AD-1 از عجایب صنعت هوانوردی

چهارشنبه 6 آذر 1392 12:02 ق.ظنویسنده : MOSTAFA .

 

هواپیمای AD-1 ساخت سازمان ناسا و مرتبط با برنامه تحقیقاتی درایدن ناسا در شهر ادواردز کالیفرنیا بود که طی این تحقیقات موفق به ساخت بال هواپیمایی شد که می تواند از صفر تا 60 درجه حول یک محور و در طول پرواز پچرخد .این برنامه بین سال های 1979 و 1982 انجام شد. این کار منحصر به فرد ترین تحقیق بر روی هواپیماهای مافوق صوت دارای موتور جت به نام AD-1 (درایدن ایمز (Ames -1) تا به امروز می باشد. این هواپیما در طول برنامه های تحقیقاتی، که مفهوم محوری بال و کیفیت و علم مربوط به حرکت اجسام در گازها و هوا را بررسی می کرد در سرعت های مختلف و بررسی درجه محوری هواپیما در طول 79 بار پرواز" اطلاعات جامعی را به سازندگانش تحویل داد .
سابقه و هدف پروژه


اولین طرح شناخته شده بال مورب توسط (Richard Vogt) از مهندسان و نوابغ امور هوایی آلمان نازی در سال 1942 پیشنهاد و طراحی شد که هدف از این کار دستیابی به مانور ها و توانمندی های قوی تر هواپیماهای آلمانی از هواپیماهای متفقین در جنگ جهانی دوم بود.طرح مفهومی بال مورب بعدا و در حدود 35 سال بعد از جنگ جهانی دوم (باتوجه به طرح آلمانی که بعد از جنگ به امریکا آورده شده بود) با طراحی مجدد برت روتان و توسط رابرت تی جونز، که یک مهندس هوانوردی در مرکز تحقیقات ناسا بود در مافت فیلد کالیفرنیا ارتقا یافت.مطالعات آغاز شده ی جونز در باره ی تجزیه و تحلیل و تونل باد طرح ناسا (Ames) نشان داد که حمل و نقل هواپیما با بال مورب و پرواز در سرعت هایی تا 1.4 ماخ (1.4 برابر سرعت صوت)، عملکرد قابل ملاحظه ای در بهتر شدن حرکت در گاز و هوا در این گونه هواپیماها می شود.در سرعت های بالا، هر دو سرعت صوت و مافوق صوت، بال با چرخش تا 60 درجه باعث عملکرد بسیار بهتر بدنه هواپیما شد و همچنین مطالعات نشان داد این مقدار زاویه بال مشکلات حرکت هواپیما در هوا و گازها را به شدت کاهش می دهد که این خود بطبع افزایش سرعت و کمتر شدن دامنه مصرف سوخت را بهمراه دارد و در طول تیک آف و فرود در سرعت های پایین نیز بال به شکل معمولی و عمود در آمده و حداکثر لیفت و بالابری را خواهد داشت و در ادامه با افزایش سرعت هواپیما و چرخش و افزایش زاویه مورب بطور کنترل دستی انجام گرفته و ادامه پرواز با کاهش سطح مقاومت باد و کاهش مصرف سوخت همراه خواهد بود. هواپیمای AD 1 در فوریه 1979 به ناسا تحویل داده شد. شرکت صنعتی ایمز در بوهمیای نیویورک، آن را ساخته و تحت یک قرارداد با قیمت 240،000 دلار به ناسا عرضه کرد .
تحقیقات پروازهواپیمای AD-1 در اواخر سال 1979 اولین پرواز خود را انجام داد. سیستم بال چرخشی آن در طول 18 ماه آینده تا زاویه 60 درجه کامل ساخته شد که این امر مصادف با اواسط سال 1981 شد. تحقیقات بر روی این هواپیما برای یک سال دیگر ادامه پیدا کرد ،که از جمله دستاوردهای آن دوره ی یکساله داده های سرعت های مختلف و زاویه بال در درجات مختلف در پروازها تا ماه اوت 1982بود .
پرواز نهایی و تکمیل شده ی AD-1 در درایدن بنا به مسائلی رخ نمی دهد، با این حال، در نمایشگاه سالانه انجمن هواپیماهای تجربی (EAA) در (Oshkosh) ویسکانسین، بود که در آن برای نشان دادن امتیازات منحصر به فردش هشت بار پرواز کرد.در اصل ناسا طرح AD-1 را برای حمل و نقل راه دور در دست بررسی داشت تا با استفاده از مزیت های فوق العاده ی بال مورب هم سرعت و هم با کاهش مصرف سوخت در هزینه های جابجایی هوایی انقلابی در این صنعت ایجاد کند.اما ساختار AD-1 در اهداف فنی این برنامه اجازه ی پیشروی بیشتر در برنامه ریزی های ساخت در تیراژ بالاتر را به هواپیماهای بال مورب فراصوتی که مشکل اثر تراکم پذیری زیاد در پرواز خود داشتند نمی داد . پس از اتمام برنامه های مختلف آزمونی،سر انجام هواپیمای AD-1 در نمایشگاه و موزه حمل و نقل هوایی هیلر در سن کارلوس کالیفرنیا بازنشسته شد و در حال حاضر نیز در آنجا نگهداری می شود که روزانه بازدید کنندگان فراوانی را بسوی خود جلب میکند.مشخصات و توانمندی ها


نقش : هواپیمای مفهومی

ساخت : ایالات متحده / ناسا

طراح: برت روتان

سازنده: شرکت صنعتی ایمز (Ames)

اولین پرواز :21 دسامبر 1979

بازنشسته: آگوست 1982

اپراتور : سازمان ناسا

تعداد ساخته شده : 1 فروند

خدمه: 1 نفر (آزمایشی)

طول: 11.83 متر

بال: 9.85 متر در حالت گسترده و 4.93 متر در زاویه ی 60 درجه

ارتفاع : 2.06 متر

مساحت بال: 8.5 متر مربع

وزن خالی: 658 کیلوگرم

وزن کلی : 973 کیلوگرم

ظرفیت سوخت: 80 گالن (300 لیتر)

پیشرانه: 2 × توربوجت TRS-18مدل میکرو توربو، 220 پاوندی

سقف پرواز : 3،658 متر


آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 آذر 1392 12:02 ق.ظ

 

 
img
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات