نیروی دریایی روسیه روز گذشته از تحویل زیردریایی ملقب به «شهر کُش» یا «قاتل شهر» خبر داد که برای به راه انداختن سونامی های رادیواکتیو با سلاح های آخرالزمانی خود طراحی و ساخته شده است. زیردریایی بلگورود (Belgorod) که ۶۰۴ فوت معادل بیش از ۱۸۴ متر طول دارد، بلندترین زیردریایی است که تاکنون در جهان ساخته شده و پس از تست های موفق وارد خدمت در نیروی دریایی روسیه شده است. این ماشین جنگی ۱۴,۷۰۰ تنی حتی بلندتر نیز بود تا بتواند اژدرهای پوسایدون جدید با کلاهک هسته ای و قدرتی بسیار ویرانگر را در خود جای دهد، اژدرهایی که به وسیله هوش مصنوعی هدایت می شوند.

 

زیردریایی بلگورود بلندترین زیردریایی جنگی جهان با قدرت تولید سونامی های مرگبار

زیردریایی بلگورود بلندترین زیردریایی جنگی جهان با قدرت تولید سونامی های مرگبار

 

زیردریایی بلگورود همچنین دارای یک بخش مخفی شبیه فیلم های جیمز باند است که برای اعزام مینی زیردریایی ها و خودروهای زیردریایی برای عملیات های شناسایی و جاسوسی مخفیانه مانند بریدن کابل های زیردریا به کار می رود. اما کمپانی کشتی سازی Sevmash که سازنده این زیردریایی است و نیروی دریایی روسیه تنها به توانایی های تحقیقاتی این بخش از بلگورود اشاره کردند. نیکولای اومنوف، معاون فرمانده نیروی دریایی روسیه درباره بلگورود گفته است: «زیردریایی بلگورود فرصت های جدیدی برای روسیه در انجام تحقیقات مختلف ایجاد کرده، امکان انجام ماموریت های علمی متنوع و عملیات های نجات در دوردست ترین نقاط اقیانوس های جهان را فراهم خواهد کرد».

زیردریایی بلگورود بلندترین زیردریایی جنگی جهان با قدرت تولید سونامی های مرگبار

مراسم معرفی و تحویل زیردریایی بلگورود پس از آن رخ داد که تصاویری ماهواره ای از این زیردریایی در مسیر حرکت در دریای سیاه در کنار زیردریایی جنگی ۴۰ ساله دمیتری دونسکوی که دومین زیردریایی بزرگ جهان است منتشر شد. زیردریایی بلگورود اولین بار در سکوت خبری در سال گذشته وارد آب شد، در شرایطی که روسیه تهدید کرده بود ناوهای جنگی ایالات متحده و بریتانیا را در دریای سیاه غرق خواهد کرد. سپس در ماه ژانویه بود که منابع روسی اعلام کردند تست های دریایی این زیردریایی به پایان رسیده و چند ماه دیگر وارد سرویس خواهد شد. تحویل بلگورود به نیروی دریایی روسیه که دیروز انجام شد سه هفته زودتر از تاریخ تعیین شده بود. بلگورود به عنوان یک «تغییر دهنده بازی» در نیروی دریایی روسیه مد نظر قرار گرفته است، نیرویی که در طی جنگ اوکراین چندین بار تحقیر شده است.

زیردریایی بلگورود بلندترین زیردریایی جنگی جهان با قدرت تولید سونامی های مرگبار

زیردریایی بلگورود بلندترین زیردریایی جنگی جهان با قدرت تولید سونامی های مرگبار

گفته می شود که توسعه این زیردریایی از پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شده بود. طراحی انقلابی بلگورود بر اساس زیردریایی های کلاس Oscar II با قابلیت پرتاب موشک های کروز است که به طور ویژه برای انجام ماموریت های مخفیانه طراحی شده است. سازندگان مجبور شدند بدنه را ۱۰۰ فوت بیشتر از طراحی قبلی بسازند تا بتوانند پهپادهای روز قیامت پوسایدون را در خود جای دهد. بدین ترتیب بلگورود جثه ای به اندازه دو برابر زیردریایی های تهاجمی کلاس Astute نیروی دریایی بریتانیا داشته و بلندترین زیردریایی جهان لقب می گیرد. همچنین این زیردریای ۳۰ فوت بلندتر از زیردریایی های کلاس Typhoon متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی با قدرت حمل موشک های بالستیک است که وزن آن به ۴۸,۰۰۰ تن و طولش به ۵۷۴ فوت می رسید. گفته می شود بلگورود در ناوگان اقیانوس آرام به کار گرفته شده و پایگاه های دریایی ایالات متحده در ساحل غربی و شهرهای بزرگی مانند لس آنجلس را در برد خود دارد.

کرملین می گوید که این زیردریایی غول پیکر توانایی حمل ۸ اژدر پوسایدون را دارد، اژدری به طول ۷۹ فوت که توانایی راه انداختن سونامی هایی کافی برای نابودی یک شهر بزرگ را داراست. این اژدرهای مستقل مجهز به هوش مصنوعی دارای کلاهک هسته ای بوده و می توانند به سرعت ۷۰ تا ۱۲۵ گره دریایی برسند. کلاهک دو مگاتنی این اژدر برای راه اندازی سونامی طراحی شده است که می تواند دیواری از آب رادیواکتیو به ارتفاع ۳۰۰ فوت را برای نابودی شهرهای ساحلی ایجاد کند. همچنین ویدیوهای پروپاگاندای روسی مدعی شده اند که این اژدر دوربرد می تواند ناوهای هواپیمابر آمریکایی را نیز نابود کند.