هواپیمای P-۸ Poseidon یک هواپیمای گشت دریایی ساخت شرکت بوئینگ آمریکاست که به منظور اجرای ماموریت‌هایی چون شناسایی، پیش اخطار هوایی و پشتیبانی از جنگ الکترونیک توسط نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به کار گرفته می‌شود.

هواپیمای P-۸

لقب این هواپیما که پوسایدون است، نام یکی از الهه‌های یونان باستان، به معنای خدای دریاها و آب‌های شور و شیرین است.

P-۸ اولین هواپیمای گشت دریایی جهان است که برای عملیات مشترک با هواپیمای بدون سرنشین ساخته شده است و نیروی دریایی آمریکا نیز به دنبال ایجاد هماهنگی اجرای عملیات بین این هواپیما و نسخه دریایی پهپاد گلوبال هاوک یعنی MQ-۴C است.

در واقع پهپاد گلوبال هاوک از درون هواپیمای P-۸ هدایت می‌شود و تصاویر دوربین و رادار گلوبال هاوک در P-۸ دریافت می شود.

این هواپیما که بر اساس پلتفرم هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ساخته شده است برای جایگزینی با هواپیماهای گشت دریایی P-۳ اوریون به خدمت در آمده و از سال ۲۰۱۵ به تدریج جایگزین این هواپیما شد.

P-۸ که دارای بدنه تقویت شده‌ای به منظور پرواز در ارتفاع پایین است، دارای هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ است که هرکدام ۲۷۰۰۰ پوند نیروی رانش را برای آن ایجاد می‌کند و این قدرت موتور بیشینه سرعت ۹۰۷ کیلومتر بر ساعت و برد ۸۳۰۰ کیلومتری را در حالت غیرمسلح و ۲۵۰۰ کیلومتری در حالت مسلح را برای آن به وجود می‌آورد.

این هواپیما به غیر از دو خلبان، دارای پنج خدمه و اپراتور دستگاه‌های راداری و تسلیحاتی است. از جمله ویژگی‌های این هواپیما، قابلیت‌های جاسوسی آن است که می تواند تمام اطلاعات جمع آوری شده را برای واحدهای ارتش آمریکا مانند ستادهای فرماندهی، ناوها، بالگردهای ضد زیردریایی و زیردریایی‌ها ارسال کند.

پوسایدون همچنین در زمینه تجهیزات الکترونیک و جنگ الکترونیک نیز از سامانه‌های هشداردهنده و اخلالگری چون هشداردهنده فروسرخ برای نزدیک شدن موشک‌های حرارتی، سامانه اخلالگر فروسرخ برای موشک‌های حرارتی، پرتابگرهای چف و فلر برای فریب موشک‌های راداری، سامانه های مدریت جنگ الکترونیک و جمع آوری سیگنال های الکترونیکی و انواع کاونده‌های مغناطیسی و اپتیکی برای کشف زیردریایی‌ها و اهداف دریایی است.

این هواپیما همچنین می‌تواند انواع تسلیحات را از جمله بمب‌های ضد زیردریایی و اژدر حمل کند و در مقر سلاح زیر بال هم می‌تواند شش موشک هارپون و یاد دیگر موشک‌های هوا به سطح را حمل کند. همچنین قابلیت حمل موشک‌های کروز، از این هواپیما یک سکوی پرتاب موشک کروز در هوا نیز ساخته است.

بوئینگ پی-۸ پوسایدون (به انگلیسی: Boeing P-8 Poseidon) یک هواپیمای نظامی با کاربری گشت دریایی، شناسایی، اخطار هوایی و پشتیبانی جنگ الکترونیک است که توسط نیروی دریایی ایالات متحده به کار گرفته می شود. نام این هواپیما از «الههٔ دریا» الهام گرفته شده است.
خدمه: پرواز: دو نفر؛ عملیات: هفت نفر (۹ نفر در مجموع)
طول: ۱۲۹ پا ۵ اینچ (۳۹٬۴۷ متر)
پهنای بال: ۱۲۳ پا ۶ اینچ (۳۷٬۶۴ متر)
ارتفاع: ۴۲ پا ۱ اینچ (۱۲٬۸۳ متر)
وزن خالی: ۱۳۸٫۳۰۰ پوند (۶۲٫۷۳۰ کیلوگرم)
بار مفید: ۱۹٬۸۰۰+ پوند (۹٬۰۰۰+ کیلوگرم)
بیشینه وزن برخاست: ۱۸۹٬۲۰۰ پوند (۸۵٬۸۲۰ کیلوگرم)
پیشرانه: ۲× موتور توربوفن سی اف ام اینترنشنال سی اف ام ۵۶ , ۲۷٫۳۰۰ پوند (۱۲۱ کیلونیوتن) هرکدام
هواپیمای پی-۸ که بر اساس طرح اولیه بوئینگ۷۰۷ ساخته شده به عنوان جایگزین هواپیماهای قدیمی اوریون (P-3) در نیروی دریایی ایالات متحده به کار گرفته می شود. پی-۳ پس از ۴۰ سال خدمت در سال ۲۰۱۵ کنار گذاشته شد.